Siber Güvenlik

Güçlü siber güvenlik çözümlerimizle, veri ihlalleri ve siber tehditlere karşı kritik koruma sağlıyoruz

Güvenliği sağlamak için manuel testler ve etik hacking prosedürleri uyguluyoruz.

MTEK’in siber güvenlik başarısı, OSCP, OSWP ve CEH gibi prestijli sertifikalara sahip uzman kadrosuna dayanmaktadır. Bu uzmanlar, kötü amaçlı yazılım ve siber saldırılara karşı şirketin veri ve sistemlerini korumakta, bu sayede MTEK’i büyük kayıplardan koruyarak, müşterilerin güvenliğini sağlamaktadır. Bu sertifikalı profesyonellerin yüksek standartlarda eğitim alması ve derin teknik bilgileri, MTEK’in siber güvenlik alanındaki lider konumunu güçlendirmekte ve müşteri güvenilirliğini artırmaktadır.

Ürünlerin ve hizmetlerin kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamak üzere, yerel ve uluslararası standartlara uygun detaylı test raporları sağlıyoruz.

Sistemlerdeki güvenlik açıklarını tespit etmek için kapsamlı penetrasyon testleri ve zafiyet kontrolleri yapıyoruz.

Güvenlik açıklarını tespit etmeye yönelik kapsamlı analizler yapıyoruz.

Endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğini test ederek, kritik altyapıların korunmasına yardımcı oluyoruz.

01.

Penetrasyon Testi

Müşterilerimize sağladığımız hizmetin bir parçası olarak, penetrasyon testlerini DevOps süreçlerimize entegre etmek, uygulama ve altyapı güvenliğinizi güçlendirmede önemli avantajlar sunmaktadır. İlk olarak, sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım gibi DevOps prensipleriyle uyumlu olarak gerçekleştirdiğimiz penetrasyon testleri, yazılım geliştirme süreçlerinizin erken aşamalarında güvenlik açıklarını tespit etmemize ve bu konuda hızlı bir geri bildirim sağlamamıza yardımcı olur. Bu sayede, geliştiricileriniz güvenlik sorunlarını daha erken aşamalarda çözerek ürünlerinizin güvenliğini artırabilirler.

İkinci olarak, penetrasyon testleri sürekli iyileştirme süreçlerimiz içinde yer alarak güvenlik önlemlerimizin etkinliğini değerlendirmemize ve sürekli olarak geliştirmemize olanak tanır. Sık ve otomatikleştirilmiş penetrasyon testleri, uygulama veya altyapıdaki güvenlik zaafiyetlerini izlememizi sağlar. Bu da ekibinizin güvenlik önlemlerini güncel tutmasına ve ortamları, potansiyel tehditlere karşı daha dirençli hale getirmesini sağlar. Penetrasyon testleri, müşterilerimize hizmet verirken güvenlik odaklı bir yaklaşım benimseyerek, hızlı ve güvenilir yazılım dağıtımlarımızın önemli bir parçasını oluşturur.

02.

Yük Testi

Yük testleri, uygulamalarınıza özel hazırlanacak olan scriptler ile preproduction ve production ortamlarında yapılır. Uygulama performansının ve altyapının dayanıklılığının sürekli olarak optimize edilmesine olanak tanır. Sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım (CI/CD) süreçleri içinde düzenli olarak uygulanan yük testleri, yazılım değişiklikleri veya altyapı güncellemeleri sonrasında ortaya çıkabilecek performans sorunlarını proaktif bir şekilde tespit etmeyi sağlar. Bu, ekiplere, ölçeklenebilirlik sorunlarına hızla müdahale etme ve performansı artırma imkanı sunar, bu da kullanıcı memnuniyetini ve uygulama güvenilirliğini artırır.

Ayrıca uygun geliştirilmiş yük testleri, altyapının kapasite planlamasına yönelik değerli bilgiler sunar. DevOps süreçleri içinde düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz yük testleri, uygulamanın veya sistemlerin belirlenen yük altında nasıl tepki verdiğini ayrıntılı bir şekilde size raporlanır. Bu veriler, altyapının gereksinimlere uygun olarak ölçeklendirilmesi ve performansını optimize etmek için stratejilerin belirlenmesinde kritik bir rol oynar. 

03.

Sorgu Analizi

DevOps ekibimiz, MSSQL ve PostgreSQL DBA’lerimiz ile beraber yük testi sonuçlarına göre beklenenden uzun süren sorguların analizini gerçekleştirir. Alınması gereken aksiyonları yazılım ekibiniz ile paylaşır ve hem uygulama stabilitesinin artmasına hem de sunucu kaynak harcamasını optimize edilmesine yardımcı oluruz.

Veritabanı sorgu performansını ölçmek, uygulamanın ölçeklenebilirliğini ve yanıt hızını değerlendirmek için önemli bir metrik sağlar. Bu ölçümler, altyapının gereksinimlere uygun olarak ölçeklendirilmesi ve performans sorunlarının izlenmesi için önemli bir rehberlik sağlar. Sonuç olarak, veritabanı sorgu analizleri ve performans ölçümü, DevOps süreçlerine entegre edildiğinde, uygulamanın veritabanı etkileşimini optimize etme yeteneği ile daha güvenilir, hızlı ve ölçeklenebilir dağıtımları destekler.